Haber

İngiltere, Türkiye’den Göçmenleri Geri Göndermek İçin Harekete Geçti

İngiltere; Yeni yasa tasarısı ile Mısır, Türkiye ve Irak’ı güvenli ülkeler listesine alacak ve bu üç ülkeden mülteci kabul etmek zorunda kalmayacak. Bu tasarı hayata geçirildiği takdirde mülteciler Ruanda yerine kendi ülkelerine gönderilecek.

İngiltere, mülteci krizini güvenli ülkeler listesini genişleterek çözmeye çalışıyor.

Bu plan uygulanırsa; Bu yıl Manş Denizi’ni geçerek Birleşik Krallık’a ulaşan göçmenler arasında yer alan Mısır, Türkiye ve Irak vatandaşları Ruanda’ya değil kendi ülkelerine gönderilecek.

Mülteci Kurulu’nun analiz ettiği resmi verilere göre; Bu üç ülkeden gelen yasa dışı göçmenlerin sayısı ağustos sonu itibarıyla yaklaşık 4000 kişiye ulaşarak toplam göçmen sayısının beşte birini oluşturdu.

2023 yılının ilk sekiz ayında Türkiye’den 2 bin 121 göçmen Manş Denizi’ni geçerek İngiltere’ye sığınma talebinde bulundu.

Geçtiğimiz hafta İngiltere İçişleri Bakanı Suella Braverman, Hindistan ve Gürcistan’ın güvenli ülkeler listesine eklendiğini açıklamıştı. İngiltere bu sayede güvenli ülkeler listesini genişleterek sığınma taleplerinin reddedilmesini kolaylaştırmayı amaçlıyor.

İngiltere’nin çabaları geçen yaz Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından engellendiğinden beri durdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu