Haber

İzmir İtfaiyesi arama kurtarma çalışmalarına devam ediyor “Son vatandaşımızı alana kadar buradayız”

İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü, Osmaniye ve Hatay’da 6 vatandaşı enkazdan sağ çıkardı. Arama kurtarma çalışmalarını umutla sürdürdüklerini belirten İtfaiye Başkanı İsmail Derse, “Son vatandaşımızı alana kadar çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekipleri deprem bölgesinde arama kurtarma çalışmalarını sürdürüyor. Hatay’da yaklaşık 150 kişilik uzman ekiple sahada görev yapan itfaiye ekipleri, arama kurtarma çalışmalarında 6 vatandaşı sağ olarak kurtardı. Ekipler cenazelerin ailelere sadakatle teslim edilmesini sağlıyor.

“Hemen yola çıktık”
İzmir İtfaiye Lideri İsmail Derse, “Depremin ilk anında 112 merkezinden aldığımız bilgi ile hemen hazırlıklarımıza başladık. İlk etapta 8 araç ve 40 kişilik personel grubu ile yola çıktık. Osmaniye ve Hatay’da 6 vatandaşımızı canlı olarak çıkardık” dedi. Önce Osmaniye’ye gittiklerini belirten İsmail Derse, “Yaklaşık 3 gün Osmaniye’de çalıştık. Aynı günün sabahı diğer ekibimiz de Osmaniye’ye geldi ve 146 kişiye ulaştık. Sonra Hatay’a gittik. Maalesef Osmaniye ve Hatay’da enkaz altından 77 ceset çıkardık.

“Bir mucize bekliyorum”
Hiçbir zaman umutlarını kaybetmediklerini kaydeden İsmail Derse, “Daha çok kişiye ulaşmak isteriz. Genelde burada biriken molozlar var. Çalışma ortamı çok zor. Çatlakları ağır olan binalar var ve her zaman 4’ün üzerinde artçı sarsıntılar oluyor. Personelimizin güvenlik önlemlerini alarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bir mucize ummak. Son vatandaşımızı alana kadar çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

“Afet yönetiminin bilinmesi gerekiyor”
Depremin ilk anından itibaren yaşanan uyum sorununa da değinen İsmail Derse, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Koordinasyon konusunda çok sıkıntı yaşadık. İşlerin yürümesi için çok inisiyatif aldık. Ulaşım sıkıntımız da oldu. İş makineleri hafriyat yaparak yolları kapattı. Hızımızı yavaşlatan çok fazla faktör vardı. Elektrik yok, iletişim yok, her yer karanlık. Burada bütüncül bir farkındalık gerekiyor. Bir felaketi yönetmek sadece arama ve kurtarma değildir. Alt bileşenleri de arka arkaya getirmemiz gerekiyor.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

bozdogan-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu